• Skip to Navigation
  • Skip to Content
Hem

författare

Ledare: Fett och alkohol

På senare år har det dykt upp ett antal dieter som utlovar idealisk kroppsvikt, utmärkt hälsa och långt liv. Varje sådan kosthållning påstås vara överlägsen alla andra.

  • Läs
  • Kommentera

Bokanmälan: Om lättsam vänskap och kreativitet

Somliga läsare kan säkert ogilla att författaren själv framträder som en av huvudpersonerna i denna bok, men hennes ledsagande hand och tolkande läsning av de hyllmeter som under årens lopp skrivits om Bloomsburygruppen bidrar verkligen till en ny och djupare förståelse.

Det har sagts så mycket om Virginia Woolf och de övriga författare, konstnärer, historiker, ekonomer och kritiker som ingick i denna löst sammansatta gemenskap i det tidiga 1900-talets England att

  • Läs
  • Kommentera

Filosofisk filmfestival

Har filmer allt oftare dystra slut? Vad säger det i så fall om vår framtidstro?

  • Läs
  • Kommentera

Kampen om det arabiska språket

Bloggar, chattar, sms och ny litteratur utmanar den klassiska arabiskan.

Vördnaden för den klassiska arabiskan är stor. Det krävs lång utbildning för att lära sig skriva den korrekt. Men it-revolutionen håller på att förändra skriftspråket.

  • Läs
  • 3 kommentarer

Bokanmälan: Totalkurs i modern astronomi

I många decennier har Marie Rådbo varit verksam som astronomipopularisator, både som föredragshållare och författare, inte minst till barn- och ungdomsböcker.

  • Läs
  • Kommentera
Möt Steven Pinker

Han ser igenom språket

Svordomar, mutor och raggningsrepliker är några av de fenomen som den amerikanske psykologen Steven Pinker har analyserat.

Han ser ut som en pudelrockare på comebackturné.

  • Läs
  • Kommentera

Jaget är en illusion

Meditation, droger och forskning om hjärnan har lett psykologen Susan Blackmore till slutsatsen att den gängse uppfattningen om jaget är falsk.

En kväll för 38 år sedan, efter flera sena pluggnätter på universitetet i Oxford och en hel del cannabis, upplevde Susan Blackmore att hon svävade ut ur sin kropp.

  • Läs
  • 13 kommentarer

Från Selma till Lagerlöf

För 150 år sedan föddes Selma Lagerlöf. Från att ha setts som en intuitiv sagotant betraktas hon numera som en av Sveriges största författare.

Redan i barndomen stod det klart för henne att hon skulle bli författare.

  • Läs
  • Kommentera

Bokanmälan: Clausewitz teori om kriget ännu aktuell

Generalen Carl von Clausewitz hävdade på 1800-talet att kriget är “politikens fortsättning med andra medel”. Hans teorier diskuteras fortfarande.

Den stora teorin om krig framlagd i Carl von Clausewitz bok Om kriget blev inte omedelbart erkänd.

  • Läs
  • Kommentera

Vi köper mer böcker men blir de lästa?

Det har sldrig sålts så mycket böcker som nu. Bokförsäljningen har fördubblats de senaste tjugo åren. Men läsningen ökar inte i samma takt.

År 2006 gavs det ut 4248 boktitlar i Sverige - minst.

  • Läs
  • Kommentera
  • 1
  • 2
  • nästa ›
  • sista »

Meny

  • Start
  • Ämnen
  • Pren. & Shop
  • Blogg
  • Om F&F
  • Arkiv
  • Kontakt
  • Snabbmeny
  • Adresser till oss
  • Adressändra
  • Aktuellt nummer
  • Arkiv
  • Beställ
  • Bilden
  • Bokuppslaget
  • E-post till oss
  • F&F frågar dig
  • Fokus
  • Fråga F&F
  • Försäljningsställen
  • Gamla lösnummer
  • Hjärnbruk
  • Innehåll i aktuellt nummer
  • Innehåll i förra numret
  • Intressenter och bidragsgivare
  • Kontakt
  • Kundtjänst
  • Ledare
  • Listan
  • Lämna kommentarer om webbplatsen
  • Lästips
  • Lösnummer
  • Nobelpris
  • Nästa nummer
  • Om F&F
  • Omslag sedan 1990
  • Poddsändningar
  • Prenumerera på papperstidningen
  • Pressmeddelanden
  • Redaktionen
  • Rättelser
  • Samlarmappar
  • Senaste kommentarer
  • Shop
  • Sidan X
  • Skicka nyhetstips
  • Sök i papperstidningen
  • Sök på fof.se
  • Vidvinkel
  • Återkopplingar
  • Ändra adress

Användarinloggning

  • Användarnamn och lösenord finns på sida 2 i papperstidningen.

Forskning & Framsteg • Ansvarig utgivare och chefredaktör Björn Fjæstad
Adress: Box 1191, SE-111 91 Stockholm • Besöksadress Gamla Brogatan 23 B • Telefon, växel: 08-555 198 00
Prenumerationer: 08-555 198 01 (mån-tor 8.30–11.30, tor även 13–14.30) • Cookies • Utvecklad av NodeOne