
Smygande sjukdom. Inflammationshärdar, som blir ärr, syns som vita fläckar i hjärnan. Bilden är tagen med magnetkamera.
MS-gener söks i liten by
En djärv kombination av genetiska analyser och släktforskning avslöjar arvsanlag med koppling till sjukdomen multipel skleros, MS. Här berättar forskaren Kerstin Imrell om sitt projekt.
Inom medicinsk forskning satsas mycket på att hitta de gener som ligger bakom våra vanligaste sjukdomar. Dit hör depression, hjärtinfarkt, högt blodtryck – och mitt eget forskningsområde, multipel skleros (MS). Dessa sjukdomar är komplexa, och effekterna av enskilda arvsanlag är små. Därför är trenden i dag att göra gigantiska studier på tusentals friska och sjuka personer för att hitta just de delar i arvsmassan som kan ligga bakom sjukdomen.
- Medicin
- analyser
- anfäder
- arvsanlag
- befolkningar
- Bibbi och Nils Jensens Stiftelse
- blodprov
- Charcot
- datorprogram
- depressioner
- dna
- dricksvatten
- Eltenius
- enäggstvillingar
- EU
- farsoter
- fenoler
- föräldrar
- gener
- genetik
- handelsresande
- heterozygoter
- historia
- Hjärnfonden
- hjärtinfarkter
- HLA-gener
- homozygoter
- immunsystem
- Imrell
- individer
- inflammationer
- invandring
- Karolinska Institutet
- kromosomer
- Landtblom
- Linnarud
- Lysvik
- magnetkameror
- medicin
- migration
- miljöer
- miljögifter
- missväxt
- MS
- multipel skleros
- myelin
- nervceller
- nervcellsdöd
- nervgifter
- Neurologiska handikappförbundet
- patienter
- pentaklorfenol
- proteiner
- sjukdomar
- sjukdomsgener
- skov
- släktforskning
- släktingar
- SNP
- soldater
- svedjefinnar
- tungmetaller
- tvillingar
- tvåäggstvillingar
- Vetenskapsrådet





Kommentarer
Hej Kerstin Tack för en
Hej Kerstin
Tack för en intressant lässtund
Född 1943 i Blekinge bosatt i Sthlm sedan 1960-talet. Fick diagnos PP MS som blivande pensionär, mest fatige symptom,
Lycka till i forstta studier o karriär
Detta är mycket intressant. Jag är glad över att läsa att någon undersöker sjukdomar som MS som framkallats av miljögifter. Jag är själv uppväxt i den omskrivna byn. Har inga MS symptom men däremot har jag fått hormonrubbningar och sköldkörtel cancer vid relativt ung ålder. Någon som giftet pentaklorfenol PCP kan framkalla. Lycka till med forskningen!
Skriv ny kommentar (OBS att det kan ta någon timme innan kommentaren syns!)